Contact Us
Newtown Daily Voice serves Bethel & Newtown
Return to your home site

Menu

Newtown Daily Voice serves Bethel & Newtown

Nearby Towns

politics

Voter Guide: Race For First Selectman Is At Top Of The Ballot In Bethel

The Bethel Municipal Center
The Bethel Municipal Center Photo Credit: File

BETHEL, Conn. —  “All politics is local:” That's the famous saying from House Speaker Thomas P. "Tip” O'Neill.

And the election Tuesday in Connecticut is all about local races, with voters heading to the polls to vote for their fellow town residents. These are the elected town officials who have a direct impact on property taxes, schools, police, town services and more.

At the top of the ballot in Bethel is the race for first selectman, with Democrat incumbent Matthew S. Knickerbocker facing a challenge Republican Cynthia J. McCorkindale.

Polls will be open from 6 a.m. to 8 p.m. Tuesday. To check your polling place, click here .

First Selectman:

  • Matthew S. Knickerbocker - D
  • Cynthia J. McCorkindale - R

Selectman (vote for one):

  • Richard C. Straiton - D
  • Paul R. Szatkowski - R

Town Clerk:

  • Lisa Bergh - D/R

Town Treasurer:

  • Pat Smithwick - D
  • John J. Kelly - R

Board of Finance (vote for any four):

  • Robert J. Palmer - D
  • Wendy Smith - D
  • Bob Manfreda - D
  • Dalene M. Foster - D
  • Alfred J. Bernard - R
  • William R. Kingston - R
  • Timothy P. Draper - R
  • Bruce Cornwall - R

Board of Finance (to fill a vacancy):

  • Claudia Stephan - D
  • William H. Slifkin - R

Board of Education (vote for four):

  • Lawrence Boochiere III - D
  • Jen Larson - D
  • Cathy Schaefer - D
  • Jen Ackerman - D
  • Melanie P. O'Brien - R
  • Nicholas F. Hoffman - R
  • William B. Foster - R
  • Frances S. Pulle - R

Board of Assessment of Appeals (vote for any two):

  • Fern Blair Hart - D
  • Gary Passineau - D
  • James E. L'hernault - R
  • William Duff - R

Planning and Zoning Commission (vote for any three):

  • Tom Boryswiewicz - D
  • Robert Stowell - D
  • Silvano Senzamici - D
  • Kitty A. Grant - R
  • Steven B. Deuschle - R
  • Patricia A. Rist - R

Planning and Zoning Commission Alternate:

  • Penny Kessler - D
  • James P. Hancock - R

Zoning Board of Appeals (vote for any three):

  • Eileen Freebarin - D
  • Rebecca Hussey - D
  • Richard E. Lawlor Jr. - D
  • Linda C. Curtis - R
  • John R. Streaman - R
  • Susan J. Catino - R

Zoning Board of Appeals (to fill opening):

  • Bobbi Jo Beers - R

Zoning Board of Appeals Alternate:

  • Cyndie McGuire - D
  • Stephen Ippolito - R

Inland Wetlands Commission (vote for three):

  • Laura V. Collins - D
  • Kenneth J. Stevens - R
  • Peter J. Samardak - R
  • Laura Anne Ferguson - R
Inland Wetlands Commission Alternate:
  • Louis J. David - D

Police Commission

  • Patrick M. Perrefort - D
  • Christopher C. McCollam - D
  • Sandi Richards Forman  - D
  • Anthony J. Rubino - R
  • Richard H. Kolwicz - R
  • Kevin L. Cleary - R

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Newtown Daily Voice!

Serves Bethel & Newtown

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.